Facebook instagram Youtube Spotify
Vyhledat
Vyhledat
facebook
instagram
youtube
podcasty
Výstava: Bedřich Smetana a Plzeň

Výstava: Bedřich Smetana a Plzeň

Výstava vznikla na základě úspěšné spolupráce Národního muzea a Západočeského muzea v Plzni během přípravy publikace studentského deníku Bedřicha Smetany. Veřejnosti se otevře v den dvoustého výročí Smetanova narození, v sobotu 2. března. Výstava je zároveň jednou z doprovodných akcí 44. ročníku festivalu Smetanovské dny. 

Autoři výstavy Mgr. Tomáš Bernhardt (Západočeské muzeum v Plzni) a PhDr. Olga Mojžíšová, PhD. (Národní muzeum – Muzeum Bedřicha Smetany) vycházeli z deníku, který si Smetana psal v době svého studia na gymnáziu v Plzni. Tento deník byl zpřístupněn v kritické edici, kterou roku 2022 vydalo Národní muzeum ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni.

Smetana se účastnil společenského života, hrál a tancoval na mnoha domácích, ale i na některých veřejných bálech, chodil do divadla, na výlety se spolužáky i se známými z plzeňské společnosti. V deníku se objevují jména mnoha obyvatel Plzně, na čtyři desítky míst přímo v Plzni a další dvě desítky v blízkém okolí. Smetana byl dobrý pozorovatel a obratný stylista. Jeho deník umožňuje bezprostřední pohled na život Plzně ve 40. letech 19. století, ale také bezprostřední setkání s osobností autora.


Součástí výstavy budou plány Plzně a okolí s vyznačenými místy, na kterých se Smetana pohyboval,  s obsáhlými citacemi z jeho zápisků, které se daných míst týkají. Návštěvník bude moci na videu zhlédnout ukázky dobových společenských tanců v podání souboru Villanella a krátký filmový záznam z představení Prodané nevěsty pod širým nebem z roku 1921 (poskytl Národní filmový archiv). Vystaven bude i ženský plzeňský kroj použitý ve 20. letech jako kostým Mařenky z inscenace Prodané nevěsty v plzeňském divadle. Návštěvník se seznámí i s předměty dokumentující rozsah hudebního života v prostředí měšťanských vrstev i tzv. honorace ve Smetanově době, stejně jako doklady Smetanova studia v Plzni,“ sdělil kurátor a spoluautor výstavy Mgr. Tomáš Bernhardt. Tato výstava je výjimečná tím, že řada sbírkových předmětů je zapůjčena z různých institucí.  


Záštity výstavě udělili ministr kultury České republiky Mgr. Martin Baxa a primátor města Plzně Mgr. Roman Zarzycký.

LogoNM CMYK

 

Média