Plzeňská městská zbrojnice je největší dochovanou historickou zbrojnicí v České republice. V roce 1363 ji založil český král a římský císař Karel IV. Expozici tvoří palné zbraně a zbroj z konce 14. až poloviny 17. století. Za evropskou raritu je považována sbírka gotických pušek - hákovnic s luntovým zámkem a soubor mušket z období třicetileté války. Součástí expozice je i sbírka kamenných portálů ze zbořených plzeňských domů a část původních městských hradeb. Zachovalé zdivo a rozsáhlý panoramatický obraz znázorňující dobytí Plzně Arnoštem Mansfeldem v roce 1618 činí expozici výjimečnou.
Plzeňská městská zbrojnice
Vstupní část expozice. V popředí dvě bronzové hlavně malých děl zvané falkonet. Vyrobené byly v Drážďanech pro vévodu Christiana II. Saského v roce 1603.
V popředí tarasnice z poloviny 15. století
Tarasnice z roku 1507 vyrobená v Norimberku pro město Plzeň byla později upevněna na lafetu ze 17. století. Na zadní části hlavně jsou k vidění městské znaky Norimberku a Plzně.
Pískovcové koule, které sloužily husitům při neúspěšném dobývání Plzně. Obléhání trvalo dlouhých devět měsíců a 23 dnů (14. července 1433 - 9. května 1434).
Ukázka plátové zbroje arkebuzíra s přilbou typu pappenheim
Soubor halaparten z 16. a 17. století
Nástěnný panel se souborem přileb pappenheim a rukávů zbroje ze 17. století
Víko vojenské pokladnice s rozvorovým zámkem z poloviny 17. století
Rukavice zvaná „pěstnice“ z poslední třetiny 15. století byla součástí plátové zbroje
Řemdihy z počátku 15. století
Důstojník městské stráže z období třicetileté války vyzbrojený halapartnou. Na hlavě má přilbu, které se říkalo morion.
Dioráma akademického malíře Vladivoje Kotyzy zobrazující dobývání Plzně vojsky Petra Arnošta Mansfelda v roce 1618. V popředí stojí zbytky gotické městské fortifikace (původní městské opevnění).