Rokycanské bienále grafiky je mezinárodní soutěžní výstavou tematicky neomezených prací, vyhotovených klasickými grafickými technikami. Jeho tradice sahá až do roku 2002, kdy se uskutečnila první výstava. Každý ročník přispívá k prezentaci plzeňského regionu v rámci cestovního ruchu a rozvíjí kulturně společenský život. Spolupořadateli letošního 12. ročníku jsou jako vždy Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech a Město Rokycany. Pro školy je připraven doprovodný program s vysvětlením a ukázkou grafických technik.
Vernisáž výstavy s vyhlášením vítězů
Vernisáž výstavy proběhla 10. 10.2024 od 16.00 hod, ve výstavním sálu objektu muzea v ul. Josefa Knihy č. 146, Rokycany, na které byly přítomným výtvarníkům předána ocenění.
Pro veřejnost je výstava přístupná od 11.10. do 8. 12. 2024.
Ocenění výtvarníci:
Hlavní cenu získává pan Adam Czech z Polska, za soubor 3 prací pod názvy God´s guardian …B, Pola writes on stone 1F, a Revers 1j, které byly vytvořeny technikou litografie a algrafie.
Cenu za 2. místo získává pan Ivan Mauer z ČR, za soubor 3 prací pod názvy Mlha I, Mlha II, a Mlha III, vše zhotoveno technikou litografie.
Cenu za 3. místo získává paní Darina Hejlová z ČR, za soubor 3 prací, a to práce s názvem Bodláky (vytvořená technikou linorytu), Kapradí, a Bouře, obě vytvořené technikou suché jehly.
Cenu Starosty města Rokycan získává paní Eva Hašková z ČR, za soubor 3 prací pod názvy Hezký den Jitko a Květo, dále Náměstí Republiky, a Návrat domů, vše vytvořené technikou lept a akvatinta.
Prestižní certifikáty:
pan Marcin Bochenek z Polska za soubor 3 prací Crumbs, Second chance, Unification, vše vyhotovené technikou algrafie.
paní Milada Čapková z ČR za soubor 3 prací pod názvy Příběh jedné operace - Den první, Den druhý a Den třetí, vše vytvořené technikou čárový lept, akvatinta.
paní Petra Fraňková z ČR za soubor 2 prací pod názvy Elrathia, Pterocrinus, obojí vytvořené technikou leptu.
paní Bohdana Holubcová z ČR za soubor 3 prací pod názvy Záznamy, dále Camino de Santiago a dále A tak to tady chodí, vše vytvořené technikou linorytu.
paní Barbora Paulovičová ze Slovenska, za soubor 5 prací, Trilogie mesta Nitry - Odkazy predkov Slovanov, Legenda o sv. Ladislavovi, Nitriansky silák (barevný hlubotisk), Zlaté srdce II. (barevný hlubotisk, litografická tuš, 22. kar. zlato), Plavba - Pocta Japonskému Umelcovi Hokusaiovi (linoryt na papíru Lamali).
pan Ladislav Steininger z ČR za soubor 3 prací Rašení I., Rašení II. a Rašení III., vše vytvořené technikou tisku ze sololitu.
paní Vlasta Šuhajdová z ČR za soubor 3 prací pod názvy Androgyna past, Present and Future, dále Personal Puzzle, a dále Human puzzle, vše vytvořené technikou suché jehly.
pan Martin Koranda z ČR za soubor 3 prací pod názvy PF Rokycany, dále Cyprinus, a dále Šnek, vše vytvořené technikou linorytu.
pan Tomáš Leba z ČR za soubor 2 prací pod názvy Lampa a dále Vzhůru nohama, obojí vytvořené mezzotinta.
pan Jiří Wiesner z ČR za soubor 3 prací pod názvy Kruhové tvary II. Kruhové tvary III. a Kruhové tvary IV./b, vše vytvořené technikou hlubotisku.
Všem gratulujeme!