Facebook instagram Youtube Spotify
Vyhledat
Vyhledat
facebook
instagram
youtube
podcasty
Filmový večer: Quo vadis, Aida?

Filmový večer: Quo vadis, Aida?

středa 28. února 2024 / 19 hodin / Hlavní budova - přednáškový sál / vstupné 100 Kč

uvádíme v rámci cyklu Filmové večery v muzeu 

OCENĚNÍ

nominace na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film
2. místo v diváckém hlasování na MFFKV 


Quo vadis, Aida?, film, který si získal návštěvníky festivalu v Karlových Varech, kde se umístil na druhé příčce v diváckém hlasování. Bosenský snímek režisérky Jasmily Žbanić ukazuje masakr v Srebrenici pohledem silné ženské hrdinky Aidy, tlumočnice na základně OSN. Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Diváci na karlovarském festivalu vyzdvihli sílu zážitku a strhující výkon herečky v hlavní roli.


SYNOPSE:

Je rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v „bezpečné zóně“ OSN útočiště před srbskou armádou. Pár hodin od míst, kde s oblibou trávíme letní dovolené, se schyluje k největší evropské tragédii od konce druhé světové války. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Podaří se jí je zachránit? Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných fimů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film.


Bosna a Hercegovina / Rakousko / Rumunsko / Nizozemí / Německo / Polsko / Francie / Norsko / Turecko/ 2020  /délka filmu: 103 minut 

žánr drama

režie, scénář Jasmila Žbanić kamera Christine A. Maier

hrají Jasna Đuričić, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović, Boris Isaković a další...

Média