Facebook instagram Youtube Spotify
Vyhledat
Vyhledat
facebook
instagram
youtube
podcasty
Header Img 01

Neperiodické publikace - e-shop

MERGLOVÁ PÁNKOVÁ, Lenka. Josef Škorpil (1856-1931) : příběh plzeňského muzejníka a jedné muzejní sbírky. V Plzni: Západočeské muzeum v Plzni, p. o., 2022. 283 stran. ISBN 978-80-7247-203-1.


Přestože se titul knihy soustřeďuje na jméno architekta a zakladatele plzeňského uměleckoprůmyslového muzea Josefa Škorpila, pojednává obsah knihy o historii a podmínkách vzniku muzea, jeho rozvoje a budování v devatenáctém a na počátku dvacátého století, osudy hlavního hrdiny jsou líčeny na pozadí celého muzejního příběhu. Vznik muzea a budování jedné z muzejních sbírek umožní čtenáři seznámit se i s řadou dalších plzeňských osobností, které vedle samotného Josefa Škorpila pečovaly nejen o kulturní život města, ale měly na zřeteli i průmyslové rozvíjení regionu. Příběh líčí zakladatele plzeňského muzea jako muže mnoha profesí a nadání. Kulturní zázemí vysokomýtské rodiny se Škorpilovi stalo východiskem pro jeho složitou, ale zajímavou životní cestu. Ponejprv zamířil na Českou polytechniku a do pražské umělecké společnosti, poté do Paříže a Petrohradu, aby posléze zakotvil v Plzni, jejíž osvícení úředníci zamýšleli zřídit nový ústav pro podporu a kultivaci místního průmyslu. Do Plzně přišel Škorpil jako třicetiletý a prožil zde zbytek svého života. Nejprve v roli úředníka pomohl muzeum založit, v roli architekta navrhl a vystavěl jeho budovu a jako ředitel a kustod ji postupně naplnil sbírkami. Do své činnosti zapojil nejen svůj um a nadání, ale rovněž přátele, s nimiž se osobně sblížil. Byli mezi nimi například C. Klouček, V. Hynais, A. Mucha, F. Ženíšek, L. Marold, J. Obrovský a mnoho dalších. V kapitole věnované muzejní sbírce keramiky jsou přiblíženy okolnosti jejího založení, ale i dalšího vývoje. Josef Škorpil dokázal využít velkorysého finančního daru k tomu, aby postupně budoval kolekci, která je svědectvím nejen o jeho muzejních záměrech, ale také o způsobu výběru exponátů či nákupu na tehdejším starožitnickém trhu.

 

KOTOROVÁ, Ludmila. The story of the fan: the Collection of the West Bohemian Museum in Pilsen. Plzeň: The West Bohemian Museum in Pilsen, c.o., 2022. 272 stran. ISBN 978-80-7247-200-0.


THE STORY OF THE FAN

This publication, The Story of the Fan: The Collection of the West Bohemia Museum in Pilsen introduces this important collection of fans at the West Bohemia Museum in Pilsen. The collection is composed of three separate parts. The fans related to the first two are today kept in the Art and Industry Section of the Museum, while the third relates to the collection in the Museum Dr. Bohuslav Horák in Rokycany, which became a part of the West Bohemia Museum in 2015. This publication is itself composed of two parts: the first part deals with the history of fans in general. It recalls the production and types of fans from ancient times right up to the 20th century, and includes reference to many fans in museums throughout Europe, the United States and Great Britain. The modern period is covered in two distinct eras – the 16th to 18th centuries, then the 19th and 20th centuries. The description of the making and use of fans in the earlier of these eras focuses on those countries which have a tradition of production and is based on contemporary sources as well as academic studies and publications of researchers in the 19th century.  The second era, from the beginning of the 19th to the middle of the 20th century, which is most numerous in the Collection in terms of objects in its care, is charted according to the evolution of fan design in relation to changes in women’s fashion.

 In connection with the manufacture  and presentation of fans, the great international and national exhibitions held in Europe in the 19th century are covered, especially since they influenced the distribution of fans in Bohemia and Moravia. Based on contemporary prints or on company labels on the fans in the Collection, many of the makers and sellers of fans from Bohemia, Moravia, Germany and Austria are documented.

The second part of the publication is the Catalogue of the Collection, describing its 252 European fans,  arranged chronologically. The basic types are presented here, be they fixed or folding fans, especially from the 19th century, and the fans are further divided according to their material – be it textile, paper, lace or feathers. Brisé fans form a separate group.

The book was created with the generous support of an internal grant from the West Bohemia Museum in Pilsen, IGP 03/2019.

METLIČKA, Milan, METLIČKOVÁ, Jarmila & kolektiv. Pravěká polykulturní sídliště v Nýřanech a Tlučné : stavba přeložky silnice II/180 = Urzeitliche Polykulturelle Siedlungen in Nýřany und Tlučná : bau der Verlegung der Straβe II/180. V Plzni: Západočeské muzeum v Plzni, p. o., 2022. 430 stran. ISBN: 978-80-7247-201-7.


Publikace shrnuje výsledky záchranného archeologického výzkumu realizovaného v roce 1995 při stavbě mimoúrovňové křižovatky mezi obcemi Nýřany a Tlučná v poloze „U Vily“, kde byla prozkoumána část rozlehlého pravěkého polykulturního sídliště. Odkrýt se podařilo 497 sídlištních objektů shodou okolností z několika v jihozápadních Čechách méně poznaných pravěkých období. Nejstarší fáze osídlení pochází ze střední doby bronzové, řídce je doložené osídlení v mladší době bronzové a pozdní době halštatské, naopak intenzivní bylo osídlení v mladší době laténské. Z doby římské jsou doložené dvě fáze, první z přelomu starší a mladší doby římské a druhá z horizontu Přešťovice-Friedenhain. V menší míře bylo také zkoumáno druhé sídliště v Tlučné „Za Lesem“, kde se podařilo zachytit osídlení z pozdní doby halštatské.

Výsledky výzkumu jsou doplněny dalšími nálezy zasazujícími tuto lokalitu do širšího kulturně historického kontextu a zároveň seznamující se současným stavem bádání ve zkoumaných obdobích v jihozápadních Čechách. Publikace je doplněna příspěvky zaměřených na statistické vyhodnocení nálezů mazanice, archeozoologickou analýzu zvířecích kostí a rozbor antrakologických nálezů. Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem, plány výzkumu a jednotlivých objektů, kresebnými tabulemi s nálezy, grafy a terénními fotografiemi.

KNAP, Jan. Můj obraz je jako pohlazení chudáka = Mein Bild ist wie das Streicheln einer armen Seele. V Plzni: Západočeské muzeum v Plzni, p. o., 2022. 150 stran. ISBN 978-80-7247-195-9.

FORMANOVÁ, Markéta, PLACHÁ, Veronika. Dioráma Jiřího Trnky Svatba u Broučků. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2022. 69 stran. ISBN 978-80-7247-194-2.

ŠPINKOVÁ, Vlasta. Zastavený čas – Jiří Špinka. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2022. 75 stran. ISBN 978-80-7247-197-3.

Publikace Zastavený čas – Jiří Špinka přibližuje život a dílo západočeského umělce téměř v celé jeho šíři, obzvláště jeho unikátní dřevěné časostroje. Součástí publikace je bohatá obrazová část, která je doplněna verši Vlasty Špinkové.

Publikace byla vydána r. 2022 Západočeským muzeem v Plzni pro výstavu Dřevěný čas jako poděkování za dlouholetou činnost zesnulého J. Špinky.

MERGL, Jan (ed.) ; KOTOROVÁ, Ludmila, MERGLOVÁ PÁNKOVÁ, Lenka, MLEZIVA, Jindřich. Umělecké řemeslo / Užité umění: průvodce stálou expozicí Západočeského muzea v Plzni. V Plzni : Západočeské muzeum, 2021. 237 stran. ISBN 978-80-7247-185-0.

HENTSCHOVÁ, Radka, LEHNER, Jan. Rakousko-uherské válečné námořnictvo na fotografiích ze sbírky Jaroslava Bílého. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2020. 191 stran. ISBN 978-80-7247-176-8.

BRODSKÝ, Pavel, PETR, Stanislav, ŠEDO, Ila. Soupis rukopisných zlomků Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2020. 107 stran. Fontes bibliothecarum Musei Plznensis; volumen 6. ISBN 978-80-7247-171-3.

KOTOROVÁ, Ludmila. Příběh vějíře: sbírka Západočeského muzea v Plzni. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2020. 272 stran. ISBN 978-80-7247-175-1.

BRAUN, Peter, BŘICHÁČEK, Pavel, ČECHURA, Martin. Letecká archeologie v západních Čechách = Aerial Archeology in West Bohemia. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2020. 246 stran. ISBN 978-82-7247-177-5.

Vánoční receptář. Vydání první. V Plzni: Západočeské muzeum v Plzni, p.o. ve spolupráci s UK Lékařskou fakultou, 2018. 71 stran. ISBN 978-80-7247-146-1.

VAŠÍČEK, Pavel, PFEJFER, Tomáš. 36 500 dní Josefa Spejbla na divadelní scéně. V Plzni: Západočeské muzeum, 2020. 26 stran. ISBN 978-80-7247-172-0.

Publikace je věnována stému výročí od vzniku jedné z nejslavnějších českých loutek.

Na konci roku 1919 se zrodila v plzeňské dílně Karla Noska, sídlící v ulici Borská 29, loutka, jež vstoupila do dějin českého loutkářství. Spejbl, jak byla loutka nazvaná, byl vyřezaný dle návrhu Josefa Skupy, který jej načrtl na balicí papír, a nutno podotknout, že jeho vzestup nebyl vůbec jednoduchý!

Už Spejblův samotný vzhled vyvolával rozpaky a diváci nejvíce vítali scény, ve kterých Spejbl dostával „na frak“. Dlouho také nemohl najít vhodného jevištního partnera, a tak až do roku 1926, kdy se mu zčistajasna postavil do cesty syn Hurvínek, vystupoval po boku dřevěných kolegů Kašpárka či Švejka, s nimiž si ale na scéně spíše konkuroval.

Během sta let Spejbl prošel mnohými změnami, které jsou patrné z fotografií, ale i přesto si zachoval nezaměnitelnou podobu, díky níž jej poznávají diváci v jakémkoliv věku.

NESVEDA, Ivan et al. Ivan Nesveda nikdy v klidu!: katalog expozice Divadla Alfa v Muzeu loutek v Plzni. V Plzni: Západočeské muzeum, 2020. 54 stran. ISBN 978-80-7247-168-3.

MERGLOVÁ-PÁNKOVÁ, Lenka a MERGL, Jan. Jan Koula - novorenesančník a vlastimil: užité umění v tvorbě architekta 19. století. V Plzni: Západočeské muzeum v Plzni, 2019. 277 stran. ISBN 978-80-7247-162-1.

LINDA, Jaromír, ed. et al. Habent sua fata bibliothecarii: věnováno PhDr. Ilovi Šedovi. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2019. 231 stran. ISBN 978-80-7247-159-1.                       

FORMANOVÁ, Markéta a KUCHYŇKA, Zdeněk. Ztracené dioráma: příběh unikátního československého exponátu na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939 = The lost diorama: the story of a unique Czechoslovak exhibit at the 1939 world's fair in New York City. Překlad Elizabeth Walsh-Spáčilová a David Fuchs. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2019. 137 stran. ISBN 978-80-7247-160-7.

BENDOVÁ, Lenka, ed. Soupis tisků 17. století Západočeského muzea v Plzni = Catalogus operum saeculo XVII impressorum quae in Museo Bohemiae occidentalis Plznae asservantur. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2019. 382 stran. Fontes bibliothecarum Musei Plznensis; volumen 5. ISBN 978-80-7247-161-4.

ANTON, Miroslav, PETROVÁ, Jana a TOMÁNKOVÁ, Iva. Listopad 1989 v Plzni, aneb, Na podzim padá listí a komunisti. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2019. 191 stran. ISBN 978-80-7247-158-4.

HECKEL, Vilém et al. Vilém Heckel 100: katalog výstavy při příležitosti 100 let od narození fotografa Viléma Heckela: Západočeské muzeum v Plzni 4/10/2018-27/1/2019. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2018. 51 stran. ISBN 978-80-7247-147-8.

ENGLER, Václav. Po stopách víry františkánským klášterem: průvodce stálou expozicí Muzea církevního umění plzeňské diecéze. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, [2019]. 18 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7247-149-2.

BRAUNOVÁ, Dagmar, ČADÍK, Jindřich a DUFKOVÁ, Marie. Corpus vasorum antiquorum. Fascicule 4, République tchèque. Fascicule 1, Pilsen, Musée de la Bohême de l'Ouest. Pilsen: Musée de la Bohême de l'Ouest, 2000. 72 stran, 40 listů. ISBN 80-7247-020-5.

HEJNIC, Josef. Soupis prvotisků Západočeského muzea v Plzni = Catalogus incunabulorom quae in Museo bohemiae occidentalis Plznae asservanur. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2000. 147 stran. Fontes bibliothecarum Musei Plznensis; volumen 1. ISBN 80-7247-009-4.

BERNHARDT, Tomáš. Oferta na dodání nábytku pro novou budovu muzejní v Plzni. V Plzni: Západočeské muzeum, 1999. 23 stran. ISBN 80-7247-003-5.

NESVADBOVÁ, Jaroslava, ed. a SOFRON, Jaromír, ed. Flóra a vegetace města Plzně. Plzeň: Západočeské muzeum, 1997. 200 stran. ISBN 80-85125-86-2.

MERGL, Jan. Plzeňské pohledy a veduty čtyř století 1500-1900. Plzeň: Západočeské muzeum, 1995. 56, 65 nečíslovaných stran. ISBN 80-85125-76-5.

BRAUNOVÁ, Dagmar. Užité umění ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni. Antika. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum, 2001. 61 stran. ISBN 80-7247-002-7.

PŘIBÍK, Jindřich. Jindřich Přibík: depozitář 1963 (Západočeské muzeum v Plzni): [výstavní síň Masné krámy Plzeň, 2003: katalog výstavy]. Plzeň: Západočeská galerie, 2003. 94 stran. ISBN 80-86415-23-6.

LINDA, Jaromír, ed. Soupis rukopisů Západočeského muzea v Plzni = Catalogus manuscriptorum quae in Museo Bohemiae occidentalis Plznea asservantur. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2004. 216 stran. Fontes bibliothecarum Musei Plznensis; volumen 2. ISBN 80-7247-014-0.

KLIMTOVÁ, Zdenka. Orientální koberce z českých soukromých sbírek: katalog výstavy: Západočeské muzeum Plzeň, 2004. Plzeň: Západočeské muzeum, 2004. 42 stran. ISBN 80-7247-035-3.

BRAUNOVÁ, Dagmar, MLEZIVA, Jindřich. Umění Orientu: ze sbírek Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2005. 44 stran. ISBN 80-7247-043-4.

ORNA, Jiří. Gotické a renesanční kachle ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2005. 191 stran. ISBN 80-7247-045-0.

Svět Dogonů: mýty ve světle africké sbírky Rainera Kreissla: ze Sbírky mimoevropského umění Národní galerie v Praze: [Západočeské muzeum v Plzni, 12. července - 2. září 2007, Galerie výtvarného umění v Chebu, 20. září - 18. listopadu 2007. [úvodní text KESSNER, Ladislav]. Sbírka mimoevropského umění. V Chebu: Galerie výtvarného umění v Chebu, [2007]. 79 stran. ISBN 978-80-85016-85-7.

BRAUNOVÁ, Dagmar. Alfons Mucha a jeho doba: katalog k výstavě Západočeského muzea v Plzni. V Plzni: Západočeské muzeum, 2008. 46 stran. ISBN 978-80-7247-059-4.

FRÝDA, František, ed. Západočeské muzeum v Plzni 1878-2008 = West Bohemian Museum in Pilsen = Das Westböhmische Museum in Pilsen. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2008. 130 stran. ISBN 978-80-7247-061-7.

MLEZIVA, Jindřich a KOTOROVÁ, Ludmila. Litina ze sbírek Západočeského muzea v Plzni = Cast iron in the collections of the West-Bohemian Museum in Pilsen. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2009. 10 stran, 38 nečíslovaných stran barevných obrazových příloh. ISBN 978-80-7247-069-3.

HEROLDOVÁ, Helena a MLEZIVA, Jindřich. Čínský textil ve sbírce Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2011. 113 stran. ISBN 978-80-7247-082-2.

ORNA, Jiří a kol. Keramická produkce města Plzně v období 14. a 15. století. 1. vydání. [Praha]: Ivan Fojt v nakl. Scientia, 2011. 167 stran, 21nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-86960-68-5.

HEJZLAROVÁ, Tereza, BELAŇOVÁ, Petra a KOKAISL, Petr. V srdci Hedvábné stezky: umění a řemeslo Střední Asie = At the heart of the Silk Road: arts and crafts of Central Asia: katalog výstavy. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2011. 50 stran. ISBN 978-80-7247-079-2.

MERGL, Jan a kol. Z Nového světa do celého světa: 300 let harrachovského skla. 1. vydání. V Řevnicích: Arbor vitae, 2012. 439 stran. ISBN 978-80-7467-005-3.

MERGL, Jan a BROŽKOVÁ, Helena. From Neuwelt to the whole world: 300 years of Harrach glass. 1st ed. Řevnice: Arbor vitae, 2012. 439 stran. ISBN 978-80-7467-008-4.

VAŠÍČEK, Pavel a FORMANOVÁ, Markéta. Příběh plzeňského loutkářství. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2012. 33 stran. ISBN 978-80-7247-087-7.

BERNHARDT, Tomáš et al. Pohledy do minulosti Plzeňského kraje: historie 10. - 19. století: průvodce stálou expozicí v Západočeském muzeu v Plzni. 2. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2013. 72 stran. ISBN 978-80-7247-094-5.

HEJNIC, Josef, ed. et al. Soupis tisků 16. století Západočeského muzea v Plzni. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2013. xxvii, 326 stran. Fontes bibliothecarum Musei Plznensis; volumen 3. ISBN 978-80-7247-096-9.

CHMELENSKÝ, Michal. Židovské komunity na Sušicku. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2013. 393 stran. ISBN 978-80-7247-099-0.

KOCH, Jeanette, ed. Prize volumes: designer bookbinders international competition 2013. Oxford: Bodleian Library, University of Oxford, 2013. xvi, 96 stran. ISBN 978-1-85124-258-0.

METLIČKA, Milan. Pohledy do minulosti Plzeňského kraje: archeologie od počátku do 10. století: průvodce stálou expozicí v Západočeském muzeu v Plzni. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2014. 87 stran. ISBN 978-80-7247-110-2.

DUDKOVÁ, Veronika, ed. a ORNA, Jiří, ed. Od špitálu ke galerii...: archeologické poznání vývoje lokality "U Zvonu" v Plzni. První vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2015. 133 stran. ISBN 978-80-7247-113-3.

MERGLOVÁ-PÁNKOVÁ, Lenka. Umělecká keramika: historismus, secese, moderna: Keramická škola v Bechyni 1884-1948. V Plzni: Západočeské muzeum, 2015. 230 stran. ISBN 978-80-7247-114-0.

FORMANOVÁ, Markéta. Paměť loutky = The memory of a puppet. 1. první. V Plzni: Západočeské muzeum, 2015. 102 stran. ISBN 978-80-7247-111-9.

METLIČKA, Milan. Urgeschichte und Frühmittelalter in Südwestböhmen: Katalog zur Exposition: Blick in die Vergangenheit der Region Pilsen: Archäologie von Beginn bis zum 10. Jahrhundert. Erste Ausgabe. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2015. 167 stran. ISBN 978-80-7247-125-6.         

METLIČKA, Milan et al. Prehistory and early Middle Ages of southwestern Bohemia: catalog of exposition: Insights into the past of the Plzeň Region: archaeology since the beginning to the 10th century. First edition. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2015. 167 stran. ISBN 978-80-7247-124-9.

METLIČKA, Milan a kol. Pravěk a raný středověk jihozápadních Čech: katalog expozice Pohledy do minulosti Plzeňského kraje: archeologie od počátku do 10. století. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2015. 167 stran. ISBN 978-80-7247-123-2.

HUS, Miroslav. Soupis porcelánových a kameninových mincí a medailí Státní porcelánky v Míšni (i jiných výrobců) ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2015. 109 stran. ISBN 978-80-7247-122-5.

HOUDA, Vojtěch a TOMÁNKOVÁ, Iva. Plzeň očima Vojtěcha Houdy. Vydání první. V Plzni: Západočeské muzeum, 2016. 128 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7247-130-0.

KRČMÁŘ, Luděk. Plzeň na historických černobílých diapozitivech: historické černobílé diapozitivy s námětem podoby města Plzně z oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni. 1. vydání. V Plzni: Západočeské muzeum, 2016. 143 stran. ISBN 978-80-7247-132-4.

ŘEPA, Pavel a VACÍK, Roman. Hnízdní rozšíření a početnost ptáků ve Slavkovském lese. 1. vydání. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, 2016. 191 stran. ISBN 978-80-7247-133-1.