Poklad z Nedražic
HUS, Miroslav, METLIČKA, Milan, PINTA, Václav. Poklad z Nedražic. [Plzeň]: Západočeské muzeum v Plzni, 2024. 175 stran. ISBN 978-80-7247-216-1.
Vydáno ve spolupráci s nakladatelstvím Abalon.
DEPOT ZLATÝCH A STŘÍBRNÝCH MINCÍ ZE 14. STOLETÍ V NEDRAŽICÍCH U KLADRUB (okres Tachov)
Abstrakt – V roce 2020 byl odkryt nález zlatých a stříbrných mincí u obce Nedražice (okres Tachov). Depot obsahoval 92 středověkých zlatých mincí, florénů i dukátů, 1 pražský groš Václava II., 5 grošů Jana Lucemburského a 337 grošů Karla IV. Žádné mince drobné. Co se týče zlatých mincí, jde o 15 českých dukátů Karla IV. (12 královských a 3 císařské), 2 rakouské florény Albrechta II., 1 falcký florén Ruprechta I. a 1 florén města Lübeck. Nejpočetnější jsou uherské mince, skládají se z 1 florénu Karla Roberta a 72 florénů Ludvíka Velikého dvou typů – s lilií a s uhersko-anjouovským erbem. Oba typy navíc mají řadu variant. Z stříbrných mincí Karla IV. patří asi 78 % k známým variantám, ale 74 mincí zastupuje varianty dosud neznámé. Nedražický depot patří k největším středověkým nálezům se zlatou mincí v Čechách.
Publikace o nálezu byla vydána v roce 2024 péčí Západočeského muzea v Plzni ve spolupráci s nakladatelstvím Abalon v Praze, autorský kolektiv pod vedením dr. Miroslava Husa tvořil ještě numismatik p. Václav Pinta (autor části o pražských groších) a archeolog mgr. Milan Metlička (autor archeologické části). Zbytek práce (část o zlatých mincích, mincovnictví 14.století, historické souvislosti, úvod a závěr včetně soupisu literatatury) je dílem dr. M. Husa.
Nedražický poklad představuje hned z několika důvodů jeden z nejvýznamnějších souborů odkrytých v Čechách v posledních desetiletích. Obsahuje 15 královských a císařských dukátů Karla IV. v pestré paletě variant a dalších 77 rakouských, německých a uherských florénů a dukátů různých vydavatelů. Dále pak obsahuje několik set pražských grošů Karla IV. z nichž několik desítek představuje dosud zcela neznámé typy a varianty.
Celý soubor je velmi pečlivě a detailně zpracován. Všechny mince jsou kvalitně vyfotografovány a zvětšeny. Zlaté ražby jsou zvětšeny dokonce na 300% původní velikosti. Katalog nedražických ražeb se tak jistě stane vítaným nástrojem pro určování příslušných ražeb. Katalog je doplněn rozsáhlými komentáři k problematice českého mincovnictví 14. století a lokálních reálií v době ukrytí pokladu.
Poklad byl pojmenován podle nálezového místa na katastru nenápadné západočeské obce Nedražice. V nedalekých Kladrubech se však nachází významný středověký benediktinský klášter, představující ve 14. století významné hospodářské centrum celého regionu. Publikace vychází nedlouho po odkrytí pokladu zásluhou Západočeského muzea v Plzni a autorského kolektivu pod vedením Miroslava Husa. Celá publikace je typograficky velmi pečlivě zpracovaná a kvalitně vytištěna v tuhé vazbě. Pro všechny zájemce o historii a numismatiku 14. století se jistě stane cenným pramenem.