Potvrzení objednávky
Příjem Vaší objednávky potvrdíme nejpozději do dvou pracovních dnů. Pokud se tak nestane, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu: e-shop@zcm.cz.
Poštovné
Česká republika:
150 Kč
Slovensko:
do 3 ks 569 Kč
3 ks a více 599 Kč
DPD:
Česká republika:
(na adresu): 120 Kč
(do boxu): 85 Kč
Slovensko:
(na adresu): 260 Kč
(do boxu): 230 Kč
Možnosti platby:
● kartou
● bankovním převodem
● hotově při osobním převzetí
● dobírkou
Dobírka: k poštovnému bude připočteno 80 Kč za doběrečné.
Poštovné zdarma
Při objednávce nad 2 500 Kč a platbě předem.
Osobní odběr zdarma
Zboží je možné si vyzvednout na recepci muzea v Kopeckého sadech 357/2 v Plzni (sídle ZČM).
Zahraničí
Potvrzení objednávky
Příjem Vaší objednávky potvrdíme nejpozději do dvou pracovních dnů. Pokud se tak nestane, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu: e-shop@zcm.cz.
Zásilky do zahraničí (mimo Slovensko):
● Poštovné a celková cena objednávky bude zákazníkovi sdělena po přijetí objednávky.
● Platba objednávek ze zahraničí je možná pouze bankovním převodem. Platební údaje obdrží zákazník po přijetí objednávky.
● Zásilka bude odeslána po přijetí platby na bankovní účet ZČM.
Osobní odběr zdarma
Objednávku je možné si vyzvednout na recepci muzea v Kopeckého sadech 357/2, Plzeň, Česká republika (sídlo ZČM).
Ztracené diorama: příběh unikátního československého exponátu na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939
Na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939 chtěla mladá Československá republika demonstrovat své úspěchy na obchodním i kulturním poli. Počátek nacistické okupace v březnu 1939 tento záměr fatálně překazil. Díky úsilí nového amerického výstavního výboru se ale přesto podařilo československý pavilon otevřít a po celou dobu prodloužené výstavy jej provozovat jako memento okupovaného Československa. Jedním z exponátů, který měl ukázat výtvarnou úroveň československých umělců a zaujmout nejen dětské návštěvníky, bylo obrovské dioráma s námětem „Inaugurace George Washingtona 30. dubna 1789“. Původcem myšlenky byl generální komisař Československého výstavního výboru Hugo Vavrečka, financování zajistil továrník Jindřich Waldes a autory dioramatu byli Václav Fiala, Minka Podhájská, Václav Nejtek a Evžen Březinský. Téměř 9 metrů široké dioráma obsahovalo mimo realistického nábřeží v New Yorku i více než 200 loutek vytvořených podle dobových rytin. Dioráma mělo být po skončení výstavy věnováno městskému muzeu v New Yorku, ale v současné době netušíme, kam bylo skutečně umístěno. Předmětem našeho bádání bylo popsat příběh ojedinělého exponátu a zasadit jej do širšího rámce okolností československé účasti na Světové výstavě v New Yorku.